مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره

سایت مشاوره تحصیلی ایران مشاوره سایت تخصصی مشاوره ثبت نام مدارس تیزهوشان نمونه دولتی و شاهد , کنکور سراسری و دانشگاه آزاد , کنکور ارشد , آزمون دکتری , انتخاب رشته دانشگاه , دانشگاه بدون کنکور , نرم افزار انتخاب رشته و تحصیل در خارج از کشور

مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره

سایت مشاوره تحصیلی ایران مشاوره سایت تخصصی مشاوره ثبت نام مدارس تیزهوشان نمونه دولتی و شاهد , کنکور سراسری و دانشگاه آزاد , کنکور ارشد , آزمون دکتری , انتخاب رشته دانشگاه , دانشگاه بدون کنکور , نرم افزار انتخاب رشته و تحصیل در خارج از کشور

سایت مشاوره تحصیلی ایران مشاوره سایت تخصصی مشاوره ثبت نام مدارس تیزهوشان نمونه دولتی و شاهد , کنکور سراسری و دانشگاه آزاد , کنکور ارشد , آزمون دکتری , انتخاب رشته دانشگاه , دانشگاه بدون کنکور , نرم افزار انتخاب رشته و تحصیل در خارج از کشور

پیوندها
 • ۰
 • ۰
علل خوابگردی کودکان و درمان آن
علل خوابگردی کودکان و درمان آن

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که ساعتی پس از اینکه کودکتان به خواب رفته است او را در حال راه رفتن در خانه به صورت گیج و منگ ببینید؟ شاید در وهله اول زمانی که خانواده ها با این صحنه مواجه می شوند بترسند. امروزه مسئله خواب گردی در بین کودکان بسیار رایج شده است برخی از کودکان با رسیدن به سنین نوجوانی خود به خود درمان می شوند و همینطور اکثر کودکان هم این کار را به ندرت انجام می دهند. شاید بسیاری از والدین گمان کنند که برای حل این مشکل راهکاری وجود ندارد اما اینطور نیست والدین می توانند با انجام اقداماتی کودکانشان را که در هنگام خواب در خانه راه می روند را کنترل و ایمن نگاه دارند. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که برخی از رفتارهای خواب گردی در کودکان می تواند خطرناک باشد مانند راه رفتن در بیرون از رخت خواب، رفتارهای ناشایست مانند باز کردن کمدها و ادرار کردن در آنجا را شامل شود. در این نوشتار ما درباره علل خوابگردی کودکان و راهکارهای درمان آن اطلاعاتی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهیم چناچه شما پس از مطالعه تمامی مطالب فوق سوالاتی در این زمینه برایتان پیش آمد می توانید با مرکز مشاوره خانواده تلفنی – رایکو – تماس حاصل فرمایید تا مشاوران متخصص ما به تمامی سوالات شما در این باره پاسخ دهند. 

خوابگردی چیست؟

می توان گفت که خواب گردی به مجموعه حرکت های ناهوشیاری گفته می شود که در زمان خواب به صورت انجام اعمالی که به صورت کم و بیش هماهنگ شده است می گویند که کودک بعد از بیدار شدن هیچ خاطره ای از آن در ذهنش نمی ماند. این پدیده بیشتر در افراد هیستریک، کودکان و نوجوانان دیده می شود. مغز ما در زمان خواب از ۵ مرحله عبور می کند که این مراحل به صورت مرحله۱، ۲، ۳، ۴ و مرحله REM (مرحله آخر که در آن حرکات چشم بسیار سریع می شود). این ۵ مرحله چرخه خواب هر فردی را تشکیل می دهد، جالب است بدانید که یک چرخه ی کامل خواب بین ۹۰ تا ۱۰۰ دقیقه طول می کشد یعنی می توان گفت که هر کسی در زمان خواب معمولا چهار یا پنج چرخه خواب را تجربه می کند. خواب گردی در مراحل عمیق خواب یعنی مرحله ۳ و ۴ پیش می آید، کودکان معمولا یک تا دوساعت پس از اینکه به خواب می روند شروع به راه رفتن در خواب می کنند که مدت زمان آن مشخص نیست و ممکن است از چند دقیقه تا ۳۰ دقیقه هم ادامه پیدا کند. 

آیا خواب گردی در کودکان علت خاصی دارد؟

خوابگردی در کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر است عواملی در بوجود آمدن این مشکل تاثیر دارد که از جمله آن ها موارد ذیل می باشد. 

 • وجود بیماری یا تب داشتن کودک 
 • خوابیدن در محیط پر سرو صدا و شلوغ 
 • استفاده از برخی داروها 
 • پر بودن مثانه، خواب ناکافی، محرومیت از خواب و یا نداشتن برنامه منظمی برای خواب 
 • به ندرت پیش می آید که خوابگردی  در اثر یک مشکل روانی یا هیجانی پیش بیاید ولی استرس می تواند نقش مهمی در خواب گردی داشته باشد. 
 • طبق عقیده ی محققان خوابگردی علت های متفاوتی دارد که از جمله آن رشد نیافتگی دستگاه های عصبی و اندامی است که این رشد نیافتگی درجات متفاوتی دارد. 
 • محیط و استرس روانی هم می تواند از علت های بروز خوابگردی به حساب بیاید، از طریق مطالعات آزمایشگاهی موج نگاری مغزی (EEG) این اطلاعات به دست آمده است که خواب گردی بیشتر در زمانی اتفاق می افتد که فرد خواب نمی بیند همچنین محققان بر این باورند خوابگردی نوعی مکانیسم برای جابه جا کردن آرزوهای نهفته فرد می باشد. 
علل خوابگردی کودکان و درمان آن

توصیه به والدینی که کودکانشان خواب گرد هستند:

 • برای اینکه از سقوط کودک پیشگیری کنید بهتر است به او اجازه ندهید تا در یک تخت خواب مرتفع یا تاشو بخوابد. 
 • سعی کنید زمانی که کودکتان در خواب است او را بیدار نکنید زیرا این کار باعث می شود تا کودکتان بترسد در عوض می توانید او را به آرامی به سمت رخت خوابش راهنمایی کنید. 
 • اشیای خطرناک را از دسترس کودکتان خارج کنید. 
 • تمامی درها و پنجره های اتاق کودکتان را ببندیدی و قفل کنید .
 • توجه داشته باشید که حتی سوئیچ ماشین راهم باید خارج از دسترس این کودکان قرار داد.
 • به فرزندانتان اجازه ندهید که قبل از خواب مایعات زیادی را مصرف کند.
 • هیچ یک از افراد خانواده نباید کودکی را دچار این مشکل است دست بیندازند، مسخره کنند و به او بخندند زیرا این کودک هیچ آگاهی نسبت به رفتار خود ندارد.
 • والدین چناچه کودکان خود را نیمه شب در حال راه رفتن و سرگردان دیدند نباید وحشت کنند تنها کاری که باید انجام دهند این است که با آرامش و امنیت کودک را به رخت‌خوابش برگردانند.

نخسین نشانه های خوابگردی بین سنین ۴ تا ۸ سالگی شروع می شود و در حدود ۱۲ سالگی به آخرین حد خود می رسد.

آیا خوابگردی کودکان سن خاصی دارد؟

معمولا از زمانی که کودک شروع به راه رفتن می کند خوابگردی می تواند بروز پیدا کند. اما نخسین نشانه ها و وهله های آن بین سنین ۴ تا ۸ سالگی شروع می شود و در حدود ۱۲ سالگی به آخرین حد خود می رسد. کمتر پیش می آید که خوابگردی نخستین رویداد خود را در بزرگسالی بروز دهد اگر این چنین باشد باید به دنبال یافت علت آن باشیم که عمدا یا به دلیل وجود عارضه عصبی است و یا مصرف مواد مخدر. 

آیا خواب گردی کودکان قابل درمان است ؟

والدین می توانند با انجام راهکارهای ذیل به کودکی که مبتلا به خواب گردی است کمک کنند. 

 1. والدین باید توجه داشته باشند که اجازه ندهند کودک خیلی خسته و متشنج به خواب برود. 
 2. برای چند روز خواب کودک خود را تحت نظر داشته باشند که چه زمانی به خواب می رود و چه زمانی خواب گردی می کند.
 3. پس از گذشت چند شب کودکشان را ۱۵ دقیقه قبل از خواب گردی بیدار کنند. 
 4. زنگوله ای در اتاق کودک نصب کند تا با بیدار شدن کودک و باز شدن در خانواده متوجه آن شوند و بیدار شوند. 
 5. کودک را به اندازه ۴ دقیقه بیدار نگه دارید و با او حرف بزنید و به او آب بدهید. 
علل خوابگردی کودکان و درمان آن

همچنین استفاده از روش روان درمانگری می تواند سبب کاهش سطح اضطراب و تنیدگی موثر باشد که با توجه به این موضوع مولفان روش دارو درمانی را نتیجه بخش تر می دانند حال با توجه به این مسائل عده ای از عوارض ناشی از استفاده از دارو به علت عوارضی که دارد دچار تردید هستند ولی با وجود تمامی این مسائل در صورتی که روانپزشک تجویز کند به مدت یک ماه مصرف آمی نپتین به مقدار یک قرص یا نصف قرص پیش از خواب توصیه می شود و بعد از ماه دوم مصرف دارو به نصف آن تقلیل داده می شود و سپس درمان دارویی متوقف می شود. 

منبع : علل خوابگردی کودکان و درمان آن

مرکز مشاوره خانواده تلفنی - رایکوبیماری وسواس چیست؟ راه های درمان وسواس فکری و عملی - بیماری اوتیسم چیست؟ علائم بیماری اوتیسم و روش های درمان آن در کودکان - سوالات مشاوره قبل از ازدواج - انواع ترس در کودکان و علائم و راه کارهای درمان آن - عوامل موثر پرخاشگری و راهکارهای کنترل آن - آسیب و پیامدهای استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی و اینترنت - دلایل بروز لکنت زبان در کودکان و بزرگسالان و درمان آن - تکنیک های یادگیری زبان بدن - اختلال دو قطبی چیست ؟ - افسردگی پس از زایمان - قانون جذب عشق چیست؟ - تک فرزندی، مزایا و معایب آن - راهکارهای تقویت امید به زندگی - طلاق عاطفی چیست؟ - روش های موثر برای غلبه بر استرس سخنرانی - تاثیر مشاوره جنسی بر روابط زناشویی - علائم بیش فعالی و درمان آن - علائم و آسیب های بلوغ زودرس در دختران و پسران - علل شکاک بودن همسر - آسیب های دروغ و راه های درمان دروغگویی - مصرف ترامادول چه آسیب ها و عوارضی دارد؟ - عوامل و صدمات ناشی از حسادت - دلایل و علت همجنس گرایی - علائم کمبود اعتماد به نفس در نوجوانان و راه های تقویت آن - انواع سبک های فرزندپروری - دلایل و عوامل موثر بر همسرگریزی - دلایل شب ادراری در کودکان - بررسی شخصیت افراد درونگرا و برونگرا - دلایل عصبانیت خانم ها در دوران قاعدگی - دلایل پرحرفی در کودکان چیست؟ - با سوالات جنسی کودکان چگونه برخورد کنیم؟ - تفاوت و ویژگی های زنان و مردان - عوامل موثر بر استرس در محیط کار چیست؟ - علل و راه های درمان خیال بافی در کودکان و بزرگسالان - تاثیر موسیقی درمانی در کودکان اوتیسم - علل خوابگردی کودکان و درمان آن

 • ۹۷/۰۷/۲۱
 • IRAN MOSHAVERE IRAN MOSHAVERE

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی